Dzięki zastosowaniu mobilnej technologii zaangażowanie pacjentów w treningi zdecydowanie wzrasta. Komfort, jaki zyskują, ćwicząc w domu lub w innym sprzyjającym środowisku, powoduje, że sesje są bardziej efektywne, a przez to powrót do zdrowia następuje szybciej.
Badania wykazują, że 50% ponownych zawałów można uniknąć dzięki odpowiedniej rehabilitacji kardiologicznej i prewencji (Raport: Występowanie, leczenie i prewencja wtórna zawałów serca w Polsce. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH. Warszawa, Gdańsk, Zabrze 2014). Jednak zarówno w Polsce, jak i na świecie poziom świadomości na temat korzyści rehabilitacji po incydencie kardiologicznym jest na bardzo niskim poziomie. Samo zastosowanie formy zdalnej w rehabilitacji działa motywująco na pacjentów. Dodatkowo urządzenie posiada moduł edukacyjny, rozszerzający wiedzę z dziedziny zdrowego trybu życia, prewencji i odżywania.
Lekarz na bieżąco, podczas trwania sesji treningowej, monitoruje intensywność wysiłku, a także kondycję pacjenta (zapis tętna i parametrów życiowych). Zapis EKG jest pełny i odbywa się bez przerw. Monitorowanie pacjenta w trakcie sesji treningowej zwiększa jego bezpieczeństwo, ponieważ w razie wystąpienia groźnej arytmii lub przekroczenia zakresów tętna trening jest przerywany.
Pocket ECG CRS przesyła pełny sygnał EKG na żywo podczas całej sesji rehabilitacyjnej. Zaawansowana algorytmika analizuje morfologię każdego uderzenia serca, dlatego natychmiast może zostać wykryta arytmia. Odnotowywane są również pozostałe parametry życiowe takie jak: ciśnienie tętnicze, waga, poziom glukozy i inne.
Dzięki prostym narzędziom w ramach platformy online, każda sesja treningowa może zostać zaplanowana według wytycznych lekarza – np. ustawienie bezpiecznych zakresów tętna pacjenta. Lekarz i pacjent umawiają się na odbycie sesji treningowych w dogodnym dla obu stron czasie. Wszelkie zmiany w planie treningowym nie wymagają od pacjenta dodatkowych wizyt w placówce i kolejnych dojazdów, gdyż są wprowadzane zdalnie przez lekarza.
Procedura dopuszczenia do treningu jest w pełni bezpieczna dla pacjenta i zapewnia spokój lekarzowi. Jest skonstruowana w taki sposób, że pacjent może zacząć trening dopiero po uzyskaniu akceptacji od centrum monitorowania. Odbywa się ona na podstawie oceny stanu pacjenta dzięki pomiarom parametrów życiowych i przeprowadzeniu ankiety na ekranie urządzenia.
System został tak zaprojektowany, że nadaje się do rehabilitacji w warunkach stacjonarnych, w ośrodku/oddziale dziennym oraz w domu pacjenta. Tylko PocketECG CRS może być stosowany we wszystkich 3 fazach rehabilitacji początkowo stacjonarnie w szpitalu lub na oddziale dziennym, następnie po pozytywnej kwalifikacji pacjenta rehabilitacja może być kontynuowana w domu.
Po zakończeniu programu rehabilitacyjnego lekarz otrzymuje obszerny raport z podsumowaniem sesji treningowych. Raport pokazuje zapis EKG, korelację aktywności pacjenta z tętnem, a w przypadku zaburzeń – wyszczególnienie rodzajów arytmii. Ułatwia także decyzję odnośnie kontynuacji rehabilitacji, ponieważ wizualizuje postępy pacjenta w procesie rehabilitacyjnym, zawiera także podsumowanie całego programu rehabilitacyjnego.