Telerehabilitacja hybrydowa jest formą rehabilitacji kardiologicznej (w największym stopniu dotyczy osób po zawale serca), której początek ma miejsce w placówce medycznej (np. w ośrodku dziennym), a kontynuowana jest w formie zdalnej w domu pacjenta. Określenie „w domu” jest pojęciem umownym, ponieważ pacjent może także wykonywać ćwiczenia podczas przerwy w pracy, w plenerze lub w każdym innym miejscu. Przedrostek „tele-„ odnosi się do urządzeń wykorzystujących zdalną transmisję danych.
KOS-zawał czyli Kompleksowa opieka po zawale mięśnia sercowego jest stosunkowo nowym świadczeniem ZUS regulującym 12-miesięczny proces leczenia, rehabilitacji i opieki ambulatoryjnej nad pacjentem po ostrym zespole wieńcowym. W ramach KOS-zawał możliwe jest nie tylko uzyskanie refundacji za świadczenia telemedyczne, lecz również osiągnięcie dodatkowych zysków dzięki tzw. współczynnikom korygującym (np. za wczesne podjęcie rehabilitacji).
Po zakończeniu leczenia szpitalnego to lekarz decyduje, czy pacjent może podjąć zdalną formę rehabilitacji. Zazwyczaj mogą ją podjąć pacjenci, których stan jest stabilny klinicznie od co najmniej 7 dni od zabiegu kardiologicznego lub innej interwencji.
Domowa rehabilitacja jest obwarowana wieloma procedurami bezpieczeństwa. Przed każdą sesją rehabilitacji odbywa się specjalna procedura dopuszczająca pacjenta do ćwiczeń. Ponadto personel medyczny nadzoruje stan pacjenta zdalnie co wpływa na jego poczucie komfortu i bezpieczeństwa.
Zazwyczaj rehabilitacja z wykorzystaniem PocketECG CRS prowadzona jest w sieci współpracujących z nami placówek, w sprawie szczegółów dotyczących współpracy zapraszamy do kontaktu z nami.
PoceketECG CRS jest urządzeniem wspomagającym pacjentów w domowej rehabilitacji kardiologicznej, która w ramach programu KOS-Zawał jest w Polsce refundowana.
PocketECG CRS jest urządzeniem dostosowanym pod wymagania osób starszych. Ikony na ekranie są duże, a wskazówki audio z urządzenia dodatkowo wspierają ćwiczącego pacjenta.
Długość trwania rehabilitacji zależna jest zawsze od stanu pacjenta i indywidualnego planu leczenia ustalanego przez lekarza. Zazwyczaj cały proces nie przekracza 25-35 sesji rehabilitacyjnych.
Placówki mogą dokonać optymalizacji kosztowej dzięki temu, że część pacjentów odbywa rehabilitację w trybie telemedycznym. Pacjenci nie zajmują wtedy łóżek i ośrodek jest w stanie rehabilitować większą liczbę pacjentów niż obecnie.